M0264 Odstupné

Typ položky: Velké číslo 6


Poskytování odstupného je upraveno (stav k 1.5.2020) Zákoníkem práce (zákon č. 262/2006 Sb.), §67, §68.
Znění §67 ve stavu k 2020-05-01 je uvedeno níže.

Položka se vyplňuje v měsíci odchodu zaměstnance v případě, kdy má zaměstnanec odstupné dostat. Výše odstupného se podle zákona vypočte jako určitý násobek průměrného měsíčního výdělku.

Průměrný měsíční výdělek se spočítá z průměru na dovolenou platného v den rozvázání pracovního poměru následovně:
  PrumVydelek = 21,74 * Uvazek * Prumer,
kde
PrumVydelek průměrný hrubý měsíční výdělek
Uvazek denní úvazek v hodinách
Prumer hodinový průměr na dovolenou.

Položku je možno zadat buď ručně, nebo prostřednictvím položky
O0346 odstupné v násobku hr.výděl z osobního oddělení.
Mechanismus automatického výpočtu odstupného funguje pouze při splnění následujících podmínek:

Jinak je třeba odstupné zadat ručně.

Položka je umístěna v okně na položce M0260 OSTATNÍ OSOBNÍ NÁKLADY.

Zákon č. 262/2006 Sb. zákoník práce, § 67 Odstupné

(stav k 2020-05-01)
(1) Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně
a) jednonásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok,
b) dvojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky,
c) trojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky,
d) součtu trojnásobku jeho průměrného výdělku a částek uvedených v písmenech a) až c), jestliže dochází k rozvázání pracovního poměru v době, kdy se na zaměstnance vztahuje v kontu pracovní doby postup podle § 86 odst. 4.
Za dobu trvání pracovního poměru se považuje i doba trvání předchozího pracovního poměru u téhož zaměstnavatele, pokud doba od jeho skončení do vzniku následujícího pracovního poměru nepřesáhla dobu 6 měsíců.
(2) Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. d) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku. Byl-li se zaměstnancem rozvázán pracovní poměr, protože nesmí podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutím příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz nebo pro onemocnění nemocí z povolání, a zaměstnavatel se zcela zprostí své povinnosti podle § 270 odst. 1, odstupné podle věty druhé zaměstnanci nepřísluší.
(3) Pro účely odstupného se průměrným výdělkem rozumí průměrný měsíční výdělek.
(4) Odstupné je zaměstnavatel povinen zaměstnanci vyplatit po skončení pracovního poměru v nejbližším výplatním termínu určeném u zaměstnavatele pro výplatu mzdy nebo platu, pokud se písemně nedohodne se zaměstnancem na výplatě odstupného v den skončení pracovního poměru nebo na pozdějším termínu výplaty.