Doporučení k zadávání 'Dohod o PČ' a 'Dohod o PP' od roku 2024

Od 1. října 2023 a následně od 1. ledna 2024 dochází novelou zákoníku práce k zásadním změnám při zpracování uvedených dohodářů.
1. S platností od 1. října 2023 je nutno dohodářům vyplácet příplatky za noc, So,Ne a svátky.
2. S platností od 1. ledna 2024 získávají dohodáři nárok na dovolenou.
Tato novela si vynutila změny v zadávání dohodářů proti dosavadní praxi. Tyto změny již byly v Popisech změn na webu postupně uváděny.
Zde jsou po rozšíření o první zkušenosti uživatelů shrnuty do jednoho dokumentu:

1. Změny v oddělení osobním a PaM

1.1 U každého dohodáře musí být nově hned při nástupu zadávána položka O0561 Kategorie nároku na dovolenou. Většinou se bude jednat o hodnotu 'Standardní'. U pedagogických profesí pak '40 dní'. d:\MyWeb\Pam5\Prilohy\Verze197-02\ d:\MyWeb\Pam5\Hlp\Pam5itm\
1.2 U příspěvkových organizací bude třeba též vyplnit položku O0327 Dohodář: Druh sazby příplatků v okně O0320 DRUH PRACOVNÍHO POMĚRU. Podrobné vysvětlivky jsou v nápovědě na ní.
1.3 Vyplňování položky P0050 Druh mzdy: Zde je třeba respektovat znění pracovní smlouvy. V nových podmínkách se ale volba 'měsíční' stává problematickou a může být zdrojem chyb. Proto doporučuji nové smlouvy již sjednávat s hodinovou mzdou.
1.4 Vyplňování položky P0070 Práce s kalendářem
a) V podmínkách po novele zákoníku práce je nejrozumnější zadávat hodnotu 'Ručně'.
b) Hodnotu 'S kalendářem' je doporučeno zadávat pouze ve dvou případech:
  • Pokud má zaměstnanec pevný rozvrh směn jako v klasickém pracovním poměru. Jeho turnus a ostatní položky v okně na něm otvíraném musí stejně jako u pracovních poměrů samozřejmě odpovídat skutečnosti. V tomto případě není užití této volby povinné, ale přináší jisté výhody.
  • Při vzniku absence typu nemocenských dávek (nemoc, úraz, karanténa, PPM, OČR, ...) je použití této volby povinné. V tomto případě je nutno tuto volbu zadat v celém! měsíci vzniku pracovní neschopnosti, dále po všechny měsíce trvání PN a v celém! měsíci konce neschopnosti. Od následujícího měsíce lze pak vrátit hodnotu 'Ručně'. Během prvních 14 dnů nemoci placených zaměstnavatelem je samozřejmě nezbytné vyplnit turnus přesně podle rozpisu směn tohoto zaměstnance. Tento turnus je totiž velmi důležitý pro výpočet náhrady za DNP, která se vyplácí jen za pracovní dny zaměstnance. To by podle představ úředníků neměl být problém, neboť vedení tohoto rozpisu nám ukládá novelizovaný zákoník práce. Ve skutečnosti to ale asi bude problém obrovský! Během zbytku PN již na přesnosti turnusu tolik nezáleží. Tam jde hlavně o to, aby byla celá PN zdokumentována ve mzdovém a evidenčním listě v kalendářních dnech.
c) Hodnotu 'Bez kalendáře' nelze v nových podmínkách vůbec doporučit! Při jejím použití nemůže dodavatel programu ručit za nic!
U stávajících dohodářů, jejichž zaměstnání přechází z roku 2023, bude třeba s platností od 1. ledna příslušné položky doplnit, případně opravit.

2. Změny při zpracování měsíčních mezd

2.1 Čerpání řádné dovolené
Zde je třeba rozlišovat dva případy podle vyplnění položky P0070 Práce s kalendářem:
  • Zaměstnanec má zadáno 'S kalendářem': V tomto případě řešíme dovolenou v Kalendáři úplně stejně jako u klasických pracovních poměrů.
  • Zaměstnanec má zadáno 'Ručně': V tomto případě program vůbec nezná rozpis směn. Čerpání dovolené tedy nelze zadávat do Kalendáře. Pro tyto případy proto byla nově do programu zařazena položka M0054 Čerpaná dovolená ručně (hod). Do této položky lze (výhradně u dohodářů) ručně zadávat počet hodin čerpané dovolené, který ovšem musíme brát z ruční evidence.
2.2 Nemocenské dávky
V případě nemocenských dávek placených od prvního dne úřadem (OČR, PPM, ...) by neměl být žádný problém. Zde jsou totiž důležité pouze kalendářní dny a na pracovní se nebere zřetel. Přesto je nutné na celou dobu těchto PN mít zadánu volbu 'S kalendářem' viz v tomto dokumentu bod 1.4., písmeno b), a to z důvodu správného vykázání do mzdového a evidenčního listu.
U těch dávek, u kterých je prvních 14 dnů placeno zaměstnavatelem (nemoc, oba úrazy, karanténa) je naprosto zásadní znát, v kterých dnech z období prvních 14 kalendářních dnů měl zaměstnanec pracovat. Jediným způsobem, jak to programu sdělit, je zadání turnusu v oddělení Pam. Důležité je to, aby byl turnus zadán po celé období prvních 14 dnů nemoci, a to správně podle skutečnosti! Tento případ je popsán v tomto dokumentu výše v bodě 1.4., písmeno b).