Ing. Drahomír Běťák
organizační a ekonomický poradce
Karla Čapka 2309
697 01   Kyjov
IČO: 42307384

Pam5 - verze 147.08 z 2007-01-29

Změny ve funkcích programu

UPOZORNĚNÍ

Tato verze již umožňuje s jistou dávkou opatrnosti zpracování lednové mzdy.
Vzhledem k množství, závažnosti a dosavadní nevyjasněnosti změn v legislativě ale zatím ještě ani dnešní verzi nelze pravděpodobně považovat za definitivní. Doporučeno je nadále sledovat web programu!!!

Nový zákoník práce

Od 1. ledna 2007 vstupuje v platnost zcela přepracovaný zákoník práce (zákon č. 262/2006 Sb.).
Není v možnostech tohoto Popisu vyjmenovat všechny změny, které nový zákoník přináší. V následujícím jsou uvedeny pouze ty změny, které mají nějakou souvislost s algoritmy výpočtu ve mzdovém programu. Tento popis tudíž v žádném případě nemůže nahradit prostudování samotného zákoníku nebo účast na školení.

Seznam změn v programu vyvolaných novým zákoníkem práce:

Zrušení Souběžných a Vedlejších pracovních poměrů
Nový zákoník práce již nerozlišuje mezi bývalými pojmy Hlavní, Vedlejší a Souběžný pracovní poměr.
Program při prvním spuštění po instalaci této verze projde všechny zaměstnance, kteří jsou k prvnímu lednu ve stavu. U těch zaměstnanců, kteří mají dosud v položce O0320 Druh pracovního poměru hodnotu
  • Vedlejší
  • Souběžný
  • Další PP
tuto hodnotu nahradí hodnotou Hlavní, ovšem beze změny data nástupu v položce O0310 Vznik pracovního poměru!!!
Uživatelé, kteří si již tuto opravu provedli sami ručně, nevědomky automaticky změnili i datum nástupu na 1. leden 2007, což je špatně. Tuto chybu lze jednoduše opravit vymazáním nově vygenerovaného data nástupu v položce O0310 Vznik pracovního poměru.
V souvislosti s novou právní úpravou byl v programu upraven dialog pro změnu základních údajů zaměstnance (spouští se z osobního oddělení stiskem klávesy [CTRL+F7]): Pokud v tomto dialogu uživatel změní Druh pracovního poměru, pak je následně dotázán, zda se má změnit i datum vzniku pracovního poměru. Tím se tímto uživatel může rozhodnout, zda nově zadávaný druh pracovního poměru znamená novou pracovní smlouvu, nebo jen změnu obsahu staré.
Zaručená mzda
Nový zákoník práce vedle minimální mzdy nově zavádí institut tzv. zaručené mzdy (§ 112). V programu toto zatím není nijak řešeno. Je ovšem uvažováno se zabudováním mechanismu zaručené mzdy v některé z příštích verzí.
Příplatek za rozdělené směny
Tento příplatek je nástupcem bývalého příplatku za dělené směny. Je upraven v § 130 zákoníku práce. Má mírně změněný název (dosud byl nazýván "Příplatek za dělené směny"), ale hlavně je úplně jinak počítán. Dosud byl poskytován za každou rozdělenou směnu ve výši 20,-Kč, nově ve výši 30% průměrného hodinového výdělku.
Program takto funguje počínaje touto verzí automaticky.
Při poskytování tohoto příplatku ovšem musí vedoucí znát zásady jeho přiznávání. Ty nemohou být ošetřeny programem. Ten jenom respektuje počet rozdělených směn ručně zadaný v položce
Příplatek za prostředí
Tento příplatek je novým zákoníkem práce pojat zásadně rozdílným způsobem proti předchozí úpravě. Dosud byl počítán (i u měsíční mzdy) na základě hodinové sazby vynásobením celkovým počtem hodin za měsíc stráveným ve škodlivém prostředí. Nově je tento příplatek stanoven jako paušální příplatek v měsíční výši. Uživatel si v oddělení PaM může vyplnit jeho měsíční hodnotu a ta bude propočítávána do mezd běžným algoritmem měsíční mzdy.
V souvislosti s uvedenou změnou charakteru tohoto příplatku zcela ztratila význam položka "M041 Hodiny příplatku za prostředí".
Sazby různých příplatků
(zadává se v Makru Správce / Konfigurace programu / Příplatky,náhrady)
  *  Sazba přesčas. přípl. nižší %
Pro státní organizace nastaveno 25 % (viz zákoník práce, § 127). Pro podnikatelské organizace ponecháno na ručním zadání uživatele.
  *  Sazba přesčas. přípl. So,Ne %
Pro státní organizace nastaveno 50 % (viz zákoník práce, § 127). Pro podnikatelské organizace ponecháno na ručním zadání uživatele.
  *  Noční příplatek %
Pro státní organizace nastaveno 20 % (viz zákoník práce, § 125). Pro podnikatelské organizace ponecháno na ručním zadání uživatele.
  *  Příplatek So,Ne %
Pro státní organizace nastaveno 25 % (viz zákoník práce, § 126). Pro podnikatelské organizace ponecháno na ručním zadání uživatele.
  *  Příplatek za práci ve svátek %
Pro státní organizace nastaveno 100 % (viz zákoník práce, § 135). Pro podnikatelské organizace ponecháno na ručním zadání uživatele.
  *  Pohotovost mimo prac. nižší %
Pro státní organizace nastaveno 10 % (viz zákoník práce, § 140). Pro podnikatelské organizace ponecháno na ručním zadání uživatele.
  *  Pohotovost na pracovišti
Tento pojem byl jak pro státní organizace, tak podnikatelské organizace zrušen. Pro státní organizace nastaveno 0 (viz zákoník práce, § 140). Pro podnikatelské organizace ponecháno na ručním zadání uživatele.
Ostatní, zde neuvedené hodnoty byly u státních organizací instalačním programem pro jistotu vynulovány, protože se již nesmějí používat.
Odstupné
Zákoník práce (§67) výši odstupného uvádí nejméně 3násobek, při rozvázání dle §52 písm. d) nejméně 12násobek průměrného měsíčního výdělku.
U odstupného bylo z tohoto důvodu nově umožněno zadání až 24násobku průměrného výdělku (dosud to byl maximálně 6násobek).
Pro informaci: Požadovaná výše odstupného se zadává v položce "O0346 Odstupné v násobku hrubého výdělku".
Omezení Dohod o PP
U Dohod o provedení práce je změněn test na počet hodin z původních 100 na 150 hodin za kalendářní rok.
Dovolená
  • Hranice odpracovaných dnů pro výpočet poměrné části dovolené byly změněny z 22,44 na 21,42.
  • Zákoník práce též nově (odlišně od dosavadního stavu) upravuje nárok na dovolenou v případě změny zaměstnavatele uprostřed měsíce (viz §212 zákoníku práce). Toto bylo v programu ošetřeno v položkách
    • O569 Uplatnit i za měsíc nástupu,
    • O570 Uplatnit i za měsíc výstupu.
    Blíže viz nápověda na uvedených položkách.
  • Hranice neodpracovaných dnů pro výpočet krácení dovolené na neodpracovaných 100, 122 atd. dosud postupovaly po 22 dnech, nově po 21 dnech (tedy 100, 121, 142, ...).
Výpočet průměrů na dovolenou
Vlastní výpočet průměrů (viz §351 až 362) je beze změn. Mírná úprava je pouze u hranice počtu odpracovaných dnů v RO, do které se použije pravděpodobný průměr. Dosud to bylo 22 dnů, nově 21 dnů.
Program takto bude počínaje rokem 2007 fungovat automaticky.
Potvrzení o zaměstnání
Nově je stanoven (§312 až 315 zákoníku práce) obsah Potvrzení o zaměstnání (zápočtový list), bohužel nejasně.
V zákoníku práce totiž zcela chybí metodika tisku vyplacených dávek nemocenského pojištění. Dosud byla povinnou součástí zápočtového listu, nově tento údaj zákoník práce nenařizuje. Zaměstnavatelé i OSSZ jej ovšem nadále potřebují z důvodu posouzení podpůrčí doby.
V této verzi programu je zatím zápočtový list z důvodu nevyjasněné legislativy ponechán ve stavu z roku 2006. Jako provizorní východisko při tisku se jeví použití tohoto starého zápočtového listu. V něm stačí zablokovat tisk těch údajů, které jsou nově zákoníkem práce zakázány.
Určitě je to průměrný hrubý a čistý výdělek. Zákoník práce doslova stanoví:
(2) Údaje o výši průměrného výdělku a o dalších skutečnostech rozhodných pro posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti je zaměstnavatel povinen uvést na žádost zaměstnance v odděleném potvrzení.
Bohužel, nikde není stanovena forma tohoto potvrzení ani žádný formulář. Program proto zatím tento údaj samostatně tisknout neumí. Nouzově lze asi použít variantu zápočtového listu s tiskem průměrného výdělku.

Platy ve státní správě

Od 1. ledna 2007 vstupuje v platnost nařízení vlády č. 564/2006 Sb., které je prováděcím nařízením k novému zákoníku práce a které zcela nahrazuje bývalé nařízení vlády č 330.
Není v možnostech tohoto Popisu vyjmenovat všechny změny, které nový předpis přináší. V následujícím jsou uvedeny pouze ty změny, které mají nějakou souvislost s algoritmy výpočtu ve mzdovém programu. Tento popis tudíž v žádném případě nemůže nahradit prostudování samotného nařízení vlády nebo účast na školení.

Seznam změn v programu vyvolaných tímto nařízením vlády:

Nové platové tabulky
Ve státní správě jsou citovaným nařízením vlády č. 564/2006 Sb. s platností od 1. ledna 2007 stanoveny nové platové tabulky.
Tyto tabulky byly do programu zapracovány od verze 147.04 z 2006-12-26 a většina uživatelů již má platovou přestavbu asi hotovu.
Celou platovou přestavbu k 1. lednu ve státních organizacích lze provést i bez přechodu na leden Postupem při zpracování nových platů.
Pokud budete tuto přestavbu zpracovávat až po Přechodu na leden, pak lze postupovat podle stejného návodu. V tomto případě ovšem bez bodů č. 4 a 5, které jsou určeny pouze pro zpracování z prosince a v lednu již pochopitelně nemají žádný smysl.
Co se týká použití správných dat platnosti a zadání u popisu praxe (viz odstavec 6 výše uvedených Pokynů): Při zpracování až po Přechodu na leden se samozřejmě v odstavci 6 uvedená data posouvají o měsíc!!!
Nové posuzování započitatelné praxe
Současně (ve vyjímečných případech) může dojít k novému zařazení některých zaměstnanců do platové třídy.
Nová pravidla přiznávání některých příplatků
Doporučuji k prostudování v uvedeném nařízení vlády.
Není vyloučeno, že u některých uživatelů vznikne v souvislosti s novou metodikou potřeba vhodnějšího přejmenování, případně změny algoritmu výpočtu některých příplatků v programu obsažených. Tyto požadavky lze asi bez problémů realizovat. V případě potřeby prosím o kontakt.

Změna zákonů o pojistném na sociální i zdravotní pojištění

Novela zákona č. 589/1992 Sb. o pojistném na sociální zabezpečení přinesla novou úpravu vyměřovacích základů. Nově je (pouze s několika vyjímkami) vyměřovací základ maximálně sjednocen se základem daně. To přineslo značné zjednodušení a sjednocení někdy různých výkladů. V praxi ovšem bude nově odváděno pojistné i z většiny těch příjmů, z kterých se dosud neodvádělo.
Pojistné na zdravotní pojištění je nově upraveno obdobně.

Dopad do programu:

Příspěvek zaměstnavatele na penzijní pojištění
Příspěvek na penzijní pojištění placený zaměstnavatelem je stejně jako dosud osvobozen od daně do výše 5% vyměřovacího základu sociálního pojištění. Ta jeho část, která uvedenou hranici přesahuje, musí být daněna.
Nově ovšem bude muset z této části být odváděno i sociální a zdravotní pojištění.
Program takto funguje od roku 2007 automaticky.
Dary z FKSP
Nově se odvádí pojistné i z darů k 50 letům i k prvnímu odchodu do důchodu. V programu toto nemuselo být vůbec řešeno. Uživatel sám musí totiž tyto odměny zadávat do správné položky.
Obecně:
Ve mzdovém oddělení má totiž řada položek více variant z hlediska jejich vztahu k sociálnímu, zdravotnímu pojištění a dani. Tento vztah je vyjádřen symbolickými písmeny "SZD" na konci jejich názvu.
Výše uvedené jubilejní odměny byly dříve zadávány do položky
  • M0481 Peněžní dary z FKSP      - - D-R
  • nově budou muset být zadávány do M0277 Peněžní dary z FKSP      SZD-R.
Tato změna se může týkat i případných dalších, avšak poměrně vyjímečných složek mzdy!

Různé

Minimální mzda
Od 1. ledna 2007 je nařízením vlády č. 567/2006 Sb. zvýšena minimální mzda měsíční z částky 7955,-Kč na 8000,-Kč
V programu je promítnuto automaticky. Zde pouze upozorňuji, že program neprovádí (a ani nemůže provádět) doplácení do minimální mzdy automaticky. Zákonem je totiž stanoveno několik kategorií zaměstnanců s odstupňovanou výší doplácení (100%, 90%, 80%, 75%, 50% minimální mzdy). Pokud uživatel chce některému zaměstnanci nastavit automatické doplácení do minimální mzdy, musí mu v položce "P0055 Výše minimální mzdy" nastavit tuto výši.
Zvýšení minimální mzdy má dopad na minimální pojistné na zdravotní pojištění a na zdravotní pojištění z neplaceného volna. Oboje bude program respektovat automaticky.
Redukční hranice pro výpočet denní dávky DNP
Zákonem č. 588/2006 Sb. byly zvýšeny tzv. redukční hranice pro výpočet denních dávek nemocenského pojištění. Původní nižší hranice 510,-Kč byla zvýšena na 550,-Kč a vyšší hranice z 730,-Kč na 790,-Kč.
V programu je promítnuto automaticky.
Exekuce
Od prvního ledna je zcela nově pojata celá oblast exekucí. Nově je upravena zákonem č. 110/2006 Sb. o životním a existenčním minimu a nařízením vlády č. 595/2006 Sb. o způsobu výpočtu základní částky, která nesmí být sražena povinnému.
Funkce výpočtu exekucí podle nové legislativy byla sice již do této verze zahrnuta, ale bez důkladného testování. Zatím doporučuji obezřetnost.
Roční zúčtování daně
Zatím není přeprogramováno na legislativu 2007. Proto bylo dočasně zablokováno.

!!!Doporučení!!!




Zpět 
 
Pošta: betakd@quick.cz
Telefon: 518 612 672
Mobil: 608 435 283

Poslední úpravy:  pondělí, 29. ledna 2007.