Metodika zadávání exekucí, výživného a oddlužení

Zákonný rámec

Pro tyto srážky platí následující obecné zásady dané legislativou viz zde (včetně úplného znění příslušných právních předpisů): Exekuce-legislativa.

Podle výše uvedeného je stanoveno:
a) Exekuce, výživné a oddlužení se srážejí podle okamžiku jejich přijetí do naší firmy. V případě převzetí exekucí od předchozího zaměstnavatele pak rozhoduje datum jejich převzetí původním zaměstnavatelem.
b) Přednost má vždy výživné. To má charakter pohledávky přednostní. U ostatních pohledávek se sráží vždy až do svého uhrazení pouze pohledávka první v pořadí přijetí, a to bez ohledu na její charakter (přednostní/nepřednostní). Další přijdou na řadu až po uhrazení předchozích. Z tohoto pravidla existují pouze dvě výjimky:
  • Pokud je více exekucí se stejným okamžikem přijetí, pak se uhrazují všechny současně poměrnou částí podle hodnoty jejich aktuálního zůstatku. V programu je okamžik přijetí definován kombinací polí Datum přijetí a Pořadí.
  • Pokud je první pohledávka nepřednostní a pohledávka s pozdějším okamžikem přijetí přednostní, pak se uhrazuje z třetiny určené pro nepřednostní pohledávky tato první a na přednostní pohledávku(y) se odvádí jen druhá třetina určená pro pohledávky přednostní.
Oddlužení je vždy považováno za pohledávku přednostní! Jakmile plátce mzdy obdrží informaci o pravomocném počátku procesu oddlužení, pak okamžitě musí zastavit srážky všech ostatních exekucí a srážet jen toto oddlužení. Bohužel, soudy oznámení o počátku oddlužení nerozesílají. Plátci mzdy si musí sami každý měsíc počátek oddlužení u svých zaměstnanců (stačí jen u těch s exekucí) hlídat.
K tomu účelu ministerstvo spravedlnosti provozuje Insolvenční rejstřík. Tento rejstřík je jediný závazný a je bezplatný!
Pozor na řadu komerčních rejstříků, které většinou poskytují právně neplatné informace a navíc je u nich každý dotaz zpoplatněn!!!

Jak vyplnit všechny údaje potřebné pro správný výpočet exekuce?

1. V Oddělení PaM zadáme požadovanou exekuci jako srážku

Zadává se do první volné z položek P0610 SrážkaP0642 Srážka (viz Karta srážky). Na této kartě vyplníme:
1. Typ výpočtu. Zde zvolíme:
  • 'Exekuce (%)'
    V této variantě program bude vždy počítat správnou částku exekuce podle omezení daných životními minimy.
    Toto je nejběžnější a doporučená varianta zadání exekuce, neboť za všech okolností zajistí dodržení zákonné výše srážky.
  • 'Exekuce částka'
    Toto je dosti problematická varianta, neboť ve většině případů případné překročení zákonné výše srážky nebo naopak její nedočerpání je nezákonné.
    V tomto případě na Kartě srážky je možno dále zvolit, zda se částka bude omezovat výpočtem na základě nezabavitelných částek či nikoliv. To se dá nastavit v poli Jen pro exekuce a výživné zadávané pevnou částkou (tedy nikoliv procentem) viz bod 8 tohoto dokumentu.
2. Typ platby. Standardní nastavení je 'Bankovní účet', neboť exekuce bývají většinou placeny příkazem k úhradě. Důležitou výjimkou je však případ, kdy jsme obdrželi exekuční příkaz, který dosud nenabyl právní moci. Blíže viz Potlačení platby exekuce.
3. Částka / (%)
a) Pokud je jako 'Typ výpočtu' viz předchozí bod zadáno 'Exekuce částka', zadá se tato částka.
b) Pokud je jako 'Typ výpočtu' viz předchozí bod zadáno 'Exekuce %', zadá se:
  • U tzv. přednostních pohledávek číslo 66
  • U nepřednostních pohledávek se zadá číslo 33
  • V naprosto vyjímečných případech je možno zadat číslo 100. Tato volba srazí na exekuci celou čistou mzdu!!! Použitelná je asi jen na základě rozhodnutí soudu nebo exekutora!!!
4. Datum přijetí
Toto datum má význam pouze pro exekuce, oddlužení a výživné. Zadává se do něj datum přijetí exekučního příkazu naší organizací. Toto datum společně s níže uvedeným polem 'Pořadí' rozhoduje o pořadí při uspokojování srážek. Je uplatněna zásada: Srážky se stejným 'Datem přijetí' a stejným 'Pořadím' se uhrazují současně. Tzn. jednotlivé dílčí srážky jsou příslušnou částí (úměrně podle jejich aktuálního zůstatku) celé částky, která je pro příslušný druh exekuce (přednostní / nepřednostní) vypočtena (tedy částky, která by byla sražena, pokud by exekuce byla jen jedna). U více srážek se stejným 'Datem přijetí' rozhoduje o tom, zda se budou srážet všechny, nebo jen některé, právě pole 'Pořadí'. Srážky se stejným 'Pořadím' budou sráženy společně, jinak jen ta s 'Pořadím' nejnižším.
Exekuce s prázdným datem jsou vyřizovány přednostně. Pokud je jich více, sráží se jen první z nich v pořadí podle čísla položky v okně srážek v oddělení PaM.
Pokud máte v programu zadánu pouze jednu exekuci, nemají pole 'Datum přijetí' a 'Pořadí' žádný význam pro výpočet mzdy. Přesto se doporučuje i v tomto případě tyto údaje zadávat pro případ, že zaměstnanci v budoucnu přibudou exekuce další.
Pokud máte zadáno více exekucí, je nutné mít u !!!všech!!! vyplněno 'Datum přijetí', 'Pořadí' a 'Současný zůstatek' podle výše uvedených zásad.
5. Pořadí
Popis viz předchozí pole 'Datum přijetí'
6. 'Srážka je oddlužením'
Tato volba byla na 'Kartu srážky' doplněna až počínaje měsícem 2020/04. Do této doby nebyla třeba. Okolnost, zda je srážka exekucí nebo oddlužením má od tohoto měsíce vliv na srážku z bonusu na děti (viz bod 9 tohoto seznamu) a srážky z odstupného.
7. Srážet i z Dohod o PP
Do verze 179.01 z 2015-08-31 program exekuce srážel i z 'Dohod o PP', od této verze nesrážel. Dne 1. září 2015 vstoupil v platnost zákon č. 164/2015 Sb., který novelizoval zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád. Podle této novely se s platností od 1. září 2015 exekuce srážejí i z 'Dohod o PP'. Tato změna se ovšem týká jen těch exekucí, které nabyly účinnosti po tomto datu. U exekucí starších se z 'Dohod o PP' nadále nebude srážet. Pro odlišení obou typů bylo na 'Kartě srážky' zavedeno toto pole, ve kterém si uživatel může zvolit, zda z 'Dohod o PP' srážet nebo ne. Standardní volba je 'Ano', neboť je předpoklad, že stávající exekuce (pro které je určena hodnota 'Ne') budou postupně mizet. V dnešní době (rok 2020) lze předpokládat, že převážná většina exekucí bude již nového typu, tedy se bude srážet i z 'Dohod o PP'.
Bohužel, podle názoru autora je teoreticky i prakticky neřešitelný případ kombinace obou druhů exekucí. Exekuce se totiž vždy posuzují jeko celek a vypočítávají se z takzvaných třetin. A tato třetina bude různá u každého z uvedených druhů. Program toto dilema řeší tak, v případě více současně srážených exekucí jsou všechny považovány za 'Ano', pokud ja alespoň jedna z nich 'Ano'.
8. 'Nárok na náhradu za exekuci'
Od 1. ledna 2022 mají zaměstnavatelé u některých exekucí nárok na paušální úhradu nákladů spojených s exekucí.
Blíže viz Náhrada zaměstnavateli za provádění exekucí.
9. Jen pro exekuce, výživné a oddlužení zadávané pevnou částkou (tedy ne procentem)
Možné hodnoty jsou:
  • Srážet vždy v plné výši
    V této variantě bude vždy srážena plná zadaná částka bez ohledu na omezení daná životními minimy. Tato varianta je možná pouze na základě pokynu soudu či exekutora!!!
  • Omezovat životním minimem (nepřednostní)
    V této variantě bude při výpočtu srážky vždy prováděn test, zda srážka nepřekračuje maximální možnou výši nepřednostní exekuce. Pokud nepřekročí, bude sražena plná zadaná částka, jinak bude omezena podle zásad srážení nepřednostní exekuce.
  • Omezovat životním minimem (přednostní)
    V této variantě bude při výpočtu srážky vždy prováděn test, zda srážka nepřekračuje maximální možnou výši přednostní exekuce. Pokud nepřekročí, bude sražena plná zadaná částka, jinak bude omezena podle zásad srážení přednostní exekuce.
10. Speciální případ exekuce celého bonusu na děti
Možné hodnoty jsou:
  • ne (normální exekuce)
    Tato volba bude zadávána ve všech běžných případech exekucí, výživného a oddlužení a také u všech ostatních srážek.
  • srážet jen bonus na děti a nic jiného
    Někteří exekutoři začali bezostyšně využívat mezeru v zákoně a požadují odvádět exekuci z celého bonusu na děti bez ohledu na výši nezabavitelných částek. Tak může docházet k tomu, že nízkopříjmoví zaměstnanci (tedy ti, kteří dostávají bonus na děti) budou platit větší exekuci z menšího výdělku, než z většího. Bohužel, pokud toto exekutor vyžaduje, je nutno mu vyhovět.
    V takovém případě bude nutno zaměstnanci zadat dvě srážky: Jednu jako běžnou exekuci (běžná exekuce není srážena z bonusu na děti), a druhou jako tuto exekuci na samotný bonus. Každá z nich bude oprávněnému odváděna samostatně. Exekuce z bonusu bude provedena samozřejmě pouze tehdy, pokud zaměstnanec bude mít bonus přiznán. U této srážky nezáleží na tom, jaký typ exekuce ('Exekuce částka' proti 'Exekuce %') je zadán, ani na procentu exekuce (v poli 'Částka' jsou to hodnoty 33% nebo 66%). Nejrozumnější je zadat nulu.
    V programu je od samotného počátku srážka z bonusu řešena jako samostatná srážka. Pokud tedy exekutor požaduje exekuci srážet i z bonusu, uživatel zadá dvě samostatné exekuce: jednu normální, a druhou ze samotného bonusu.
    Důležité: Od mzdy 2020/04 dochází ke změně viz text pod touto tabulkou!!!
    Podle toho se exekuce nadále nesmí srážet z bonusu na děti. Přitom u oddlužení se nic nemění a sráží se nadále. Proto musel být na 'Kartu srážky' doplněn přepínač 'Srážka je oddlužením' viz bod 7 v této tabulce. Program se podle toho nově chová: Pokud je daná srážka exekucí, pak počínaje dubnem 2020 přestane srážku z bonusu provádět. Pokud je srážka oddlužením, pak se nic nemění a srážení probíhá nadále.
    Ve verzi 190.01 z 2020-05-01 bylo pro případy exekucí (nikoliv oddlužení) doporučeno takovou srážku s platností od dubna 2020 ručně zrušit. Takové zrušení má stejný efekt (zastavení srážení z bonusu) a je tedy také správné.
Ostatní údaje na 'Kartě srážky' se vyplní standardně jako u každé jiné srážky.

S platností od mzdy 2020/04 vstupuje v platnost novela zákona č. 99/1963 Sb. (Občanský soudní řád) daná zákonem č. 191/2020 Sb..
Tato novela se tedy týká pouze exekucí, nikoliv oddlužení, které se řídí zákonem č. 182/2006 o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon). Jedná se o následující změny:
a) Nově se exekuce nesmí srážet z bonusu na děti.
b) V § 299 se doplňuje odstavec 4, který zní:
(4) Z odstupného se srážky vypočítávají zvlášť z každého násobku průměrného výdělku, měsíčního platu, služebního příjmu, služebního platu nebo odměny, ze kterých byla odvozena výše nebo minimální výše odstupného stanovená jinými právními předpisy.
Nastoupí-li povinný do práce nebo vznikne-li povinnému právo na některý z příjmů uvedených v odstavcích 1 až 3 v době, která se určí podle počtu násobků průměrného výdělku, měsíčního platu, služebního příjmu, služebního platu nebo odměny, ze kterých byla odvozena výše nebo minimální výše odstupného stanovená jinými právními předpisy (dále jen „doba poskytování odstupného“), považují se jednotlivé násobky průměrného výdělku, měsíčního platu, služebního příjmu, služebního platu nebo odměny po dobu poskytování odstupného za měsíční příjem, na který se vztahují ustanovení o výkonu rozhodnutí srážkami ze mzdy.
Způsob řešení v programu: Exekuce z odstupného od dubnové mzdy 2020.
Zde je třeba znovu zdůraznit, že obě tyto změny se týkají pouze exekucí. U oddlužení se nic nemění!!!

2. Zadáme počet vyživovaných osob pro exekuce

Zadání se provede v oddělení PaM v položce O0082 Počet osob pro exekuce. Blíže viz nápověda na této položce.

3. Zohlednění příjmů u jiných plátců pro navýšení výpočtového základu

Ve vyjímečných případech nutnosti navýšení základu pro výpočet exekuce o částky) vyplacené u jiného plátce lze využít některou z následujících položek (obě jsou umístěny ve mzdovém oddělení v okně na položce M0600 SRÁŽKY CELKEM): Blíže viz nápověda na těchto položkách.

4. Exekuce v době, kdy exekuční příkaz zatím nenabyl právní moci

Pokud obdržíme exekuční příkaz, který dosud nenabyl právní moci, jsme povinni zaměstnanci sice exekuci strhávat, ale zatím neodesílat oprávněnému. Blíže viz Potlačení platby exekuce.