Ing. Drahomír Běťák
organizační a ekonomický poradce
Karla Čapka 2309/11,  697 01  Kyjov
IČO: 42307384
Živnostenský list vydán MěÚ Kyjov pod č.j. ZIV/3214/2008/Vav/2

Pam5 - verze 193.05 z 2021-12-31

Upozornění
Touto verzí zatím nelze spouštět Přechod na leden. Při pokusu o spuštění program zahlásí:
K provedení přechodu na nový rok je třeba novější verze programu!
Příslušná verze bude k dispozici začátkem ledna po vyjasnění všech změn v legislativě.

Změny ve funkcích programu

Příspěvek při nařízené karanténě
A. Legislativní rámec
Zákonem č. 518/2021 Sb., o mimořádném příspěvku zaměstnanci při nařízené karanténě ze dne 4. března 2021 byl zaveden s účinností od 23. prosince nový mimořádný příspěvek při nařízené karanténě. Příspěvek se řídí obdobnými zásadami, jako jarní příspěvek (popsaný ve verzi 192.04 z 2021-03-30)
Pro současný příspěvek platí následující zásady (zjednodušeno a zkráceno):
1. Zaměstnanci přísluší za každý kalendářní den, nejdéle však po dobu prvních 14 kalendářních dnů trvání nařízené karantény, příspěvek ve výši 370 Kč. Nárok na příspěvek trvá nejdéle do 28. února 2022. Pro účely tohoto zákona se karanténou rozumí též izolace podle zákona o ochraně veřejného zdraví.
2. Pokud součet příspěvku a náhrady příjmu přesáhne 90 % průměrného výdělku za odpovídající počet zameškaných hodin, příspěvek se o tento rozdíl sníží.
3. Příspěvek vyplácí zaměstnanci zaměstnavatel společně s náhradou příjmu za příslušné období. Při měsíčním vyúčtování mzdy, platu nebo odměny z dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr je zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci písemný doklad obsahující rovněž údaj o zúčtovaném příspěvku.
4. Zaměstnavatel odečte z částky pojistného odváděného za kalendářní měsíc částku, kterou zúčtoval zaměstnancům na příspěvku.
5. Zaměstnavatel má nárok na odečet podle odstavce 1, jen pokud příspěvek podle tohoto zákona vyplatil nejpozději do konce druhého kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, ve kterém si příspěvek odečetl od pojistného.
6. Nárok na odečet podle odstavce 1 lze uplatnit do 3 kalendářních měsíců po skončení karantény.
7. Zaměstnavatel uplatňuje odečet podle odstavce 1 na předepsaném tiskopisu podle § 9 odst. 2 zákona o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti; na tomto tiskopisu uvádí též údaj o počtu zaměstnanců, za které tento odečet uplatňuje, a úhrn příspěvků, které od pojistného odečítá.
8. Příspěvek je osvobozen od daně z příjmů fyzických osob.
9. Zjišťuje-li se pro účely jiných právních předpisů výše příjmu, k příspěvku se nepřihlíží.
10. Příspěvek nelze postihnout výkonem rozhodnutí ani exekucí.
11. Příspěvek je příjmem podle § 304d odst. 1 občanského soudního řádu.
12. Příspěvek přísluší podle tohoto zákona zaměstnanci i za kalendářní dny přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, pokud byla zaměstnanci nařízena karanténa po 30. listopadu 2021.

B. Pro účely příspěvku jsou v programu již od jarního příspěvku zavedeny následující zásady:
1. V okně na položce 'M0400 NEMOCENSKÉ DÁVKY CELKEM' se jedná o položky:
1.1 'M0076 Dny příspěvku v karanténě'
Za tyto dny bude poskytnut příspěvek. Podle zákona se příspěvek poskytuje za prvních 14 kalendářních dnů. Položka je vyplňována automaticky a není ji možno vyplňovat ručně.
1.2 'M0401 Karanténní příspěvek z dnů'
Předchozí položka vynásobená sazbou 370,-Kč. Položka je vyplňována automaticky a není ji možno vyplňovat ručně.
1.3 'M0402 Karanténní přísp. - snížení'
V této položce program sám vypočítává krácení testem na 90% ušlé mzdy podle bodu 2 předchozí tabulky. Položka je vyplňována automaticky a není ji možno vyplňovat ručně.
1.4 'M0403 Karanténní příspěvek - oprava'
V této položce může uživatel ručně zadávat opravy automaticky vypočítávaného příspěvku, pokud se domnívá, že program příspěvek spočítal chybně. Záporná hodnota výsledný příspěvek snižuje, kladná naopak navyšuje. Použití této položky bude pravděpodobně naprosto výjimečné.
1.5 'M0412 Karanténní přísp. vyplácený'
Skutečně vyplácený příspěvek jako součet předchozích položek M0401, M0402, M0403.
2. Nové položky se podle požadavku zákona a úřadu tisknou do výplatního lístku (pouze položka 'M0412 Karanténní přísp. vyplácený'), mzdového listu a rekapitulací.
3. V sestavě nemocenských dávek je po výčtu náhrad za DNP tištěna soupiska těchto příspěvků. V soupisce jsou uvedeny všechny údaje nutné pro výpočet příspěvku a jeho kontroly. Tato bude vyžadována úřadem při revizích. Bližší podrobnosti viz popis této soupisky v následujícím odstavci C. Důležité informace.
4. Nový příspěvek je zabudován do Přehledu pojistného jak v papírové formě (nový formulář 'PVPOJ_2021 v 1.01'), tak v XML souboru.
5. Uživatelé, kteří používají excelovou tabulku správnosti a provázanosti výplaty mzdy z webu programu, používají pravděpodobně již od jarního příspěvku její upravenou verzi s doplněným karanténním příspěvkem. (Tabulka je umístěna v odkazu Mzdy - různé z titulní stránky webu. Zde je uvedena pod názvem 'Excelová tabulka pro kontrolu správnosti a provázanosti výplaty mzdy'.)

C. Důležité informace
1. Důrazně lze doporučit prostudování metodiky MPSV uvedené zde.
Dále bude nutno se řídit metodikou ČSSZ Mimořádný příspěvek při nařízené karanténě (tzv. izolačka) - postupy lékařů a zaměstnavatelů, na kterou se lze také prokliknout z výše uvedené stránky MPSV.
Uvedený příspěvek se týká výhradně karantény a izolace. Problém je v tom, že až do cca 22. března na části e-Neschopenek nebyla uváděna informace o tom, zda se jedná o karanténu či izolaci. Informace, jak v těchto případech postupovat, je uvedena ve výše uvedené metodice ČSSZ.
2. Délka vyplácení příspěvku se ve většině případů kryje s délkou náhrad DNP vyplácených zaměstnavatelem, t.j. 14 kalendářních dnů. Informace viz uváděná metodika ČSSD.
3. Pro dokládání správnosti vyplácených příspěvků slouží stávající sestava náhrad za nemocenské pojištění, do které byla pod nadpisem 'Karanténní příspěvky' doplněna soupiska vyplácených příspěvků.
Význam jednotlivých sloupců sestavy:
Sloupec Význam
Od-Do Rozmezí dnů, za které je příspěvek poskytován. Ve většině případů se kryje se dny placenými zaměstnavatelem z hlavní sestavy 'Náhrady za nemocenské pojištění'.
Průměr Průměr na dovolenou platný v aktuálním měsíci
Kal. dny Kalendářní dny, za které je poskytován příspěvek.
Sazba /den Sazba za kalendářní den. Podle zákona je to vždy 370,-Kč.
Náhrada DNP Náhrada za DNP za celé období dle sloupce 'Od-Do' této tabulky. Ve většině případů bude částka rovna sloupci 'Částka' z hlavní sestavy 'Náhrady za nemocenské pojištění'. Odlišnosti budou v těch případech, kdy období vyplácení příspěvku se nekryje s obdobím placených DNP z hlavní sestavy.
Prac. hod. Hodiny náhrad za DNP placených v období dle sloupce 'Od-Do' této tabulky. Ve většině případů bude částka rovna sloupci 'Prac. hod. plac.' z hlavní sestavy 'Náhrady za nemocenské pojištění'. Odlišnosti budou v těch případech, kdy období vyplácení příspěvku se nekryje s obdobím placených DNP z hlavní sestavy.
Ušlý výdělek Součin sloupců 'Průměr' a 'Prac. hod.'
Příspěvek z dnů Součin sloupců 'Kal. dny' a 'Sazba /den'
Snížení na 90% Snížení na max. 90% ušlého výdělku
  • Pokud je součet sloupců 'Náhrada DNP' a 'Příspěvek z dnů' větší než 90% sloupce 'Ušlý výdělek', pak je zde
    (90% * 'Ušlý výdělek') - ('Náhrada DNP' + 'Příspěvek z dnů')
  • Jinak nula
Zde uvedená částka by měla být shodná s položkou 'M0402 Karanténní přísp. - snížení'.
Ruční oprava Snížení příspěvku uživatelem ručně zadané do položky 'M0403 Karanténní příspěvek - oprava'
Příspěvek vyplácený Skutečně vyplácený příspěvek. Částka by měla souhlasit s položkou 'M0412 Karanténní přísp. vyplácený'.
Doklad Zde uvedené číslo dokladu by mělo souhlasit s číslem dokladu příslušné neschopnosti v hlavní sestavě 'Náhrady za nemocenské pojištění'.
4. Celý systém příspěvků v karanténě by měl fungovat zcela automaticky. Přesto je namístě opatrnost a je doporučeno alespoň zběžně kontrolovat údaje ve výše uváděné soupisce vyplácených příspěvků nadepsané 'Karanténní příspěvky' v sestavě nemocenských dávek.
5. Při zadávání karantény do Kalendáře je třeba značná opatrnost. Dodatečná změna z běžné nemoci na karanténu nebo naopak je totiž v rámci oprav mzdy minulých měsíců velmi problematická a samotným uživatelem neproveditelná. V případech nutnosti takových oprav lze doporučit pouze domluvu s dodavatelem programu.
 
Změna platů k 1. lednu 2022
(pouze pro organizace vyplácející plat)
V době vystavení předchozí verze 193.04 z 2021-11-29 bylo v platnosti nařízení vlády č. 420/2021 Sb.. Na základě tohoto nařízení byl v předchozí verzi zpracován tehdejší postup provedení platové přestavby, ovšem s důrazným upozorněním na riziko, že nová vláda dané nařízení zruší a s radou, zatím přestavbu nespouštět. K tomu skutečně došlo a uvedené nařízení vlády bylo nahrazeno Nařízením vlády č. 531/2021 Sb. z 29. prosince. Tímto nařízením bylo novelizováno nařízení vlády č. 341/2017 Sb. o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě.
Toto nařízení přináší následující změny:
1. Změny v přílohách (=platových tabulkách):
  • Z Přílohy č. 2 je je pro některé zaměstnance vyčleněna Příloha č. 3. Mezi uživateli našeho programu se dotčení zaměstnanci vyskytují naprosto výjimečně, pokud vůbec.
  • Dosavadní Příloha č. 3 a Příloha č. 4 jsou přečíslovány na č. 4 a č. 5 s nezměněným významem.
  • Všechny přílohy kromě přílohy č. 1 mají změněné tarify. Příloha č. 1 se vůbec nemění.
Celkový počet příloh je zvýšen ze 4 na 5.
2. Nedochází v žádném případě ke změnám platové třídy.
3. Nedochází v žádném případě ke změnám platového stupně.
K realizaci této platové přestavby bylo napsáno makro Změna platů v lednu 2022. Makro se spouští z volby Různé programy.
(Všechny zde níže uvedené uvedené odkazy je lépe než zde studovat přímo v nápovědě k uvedenému makru, kde jsou tytéž informace uvedeny v originálním znění.)
Toto makro lze spustit kdykoliv během zpracování prosincové nebo v nouzi až lednové mzdy. Spuštění během prosincové mzdy je jistější, spolehlivější a navíc umožní předat zaměstnancům platové výměry včas před začátkem jejich platnosti. Naopak spuštění až v lednové mzdě je silně problematické!
Z těchto důvodů by vždy měla být dávána prosincové variantě přednost.
Doporučený postup při zpracování nových tarifů viz Postup při zpracování nových platů.
!!!Zde je třeba upozornit, že pokud již byla platová přestavba zpracována předchozí verzí, uvedený postup nelze použít. Jedinou možností je nesmírně pracné ruční vymazání nových tarifů u jednotlivých zaměstnanců z historie na položce!!!
!!!Doporučuje se makro spustit nejprve ve variantě 'Bez uložení'. Teprve po vyhodnocení protokolu makrem zpracovaného spustit funkci znovu ve variantě 'S uložením'!!!
Význam jednotlivých údajů v tištěné sestavě viz popis sestavy. V této sestavě obzvláště upozorňujeme na sloupec 'Rozdíl starý', který udává chybu současně platného platu. Pokud je v tomto sloupci u zaměstnance chyba větší, než cca 5,-Kč, může být nový plat stanoven chybně!!!
Důvodem tohoto nesouhlasu může být:
  • Chybný úvazek zaměstnance (nejčastější případ). Chybný úvazek nemusí mít bezprostřední vliv na výši dosud poskytovaného platu, ale musí být odstraněn z následujících důvodů:
    1. Zkresluje odpracované hodiny
    2. Zkresluje průměry na dovolenou
    3. Zkresluje některé výpočty mzdy
    4. Zkresluje statistické výkazy
    5. Při této platové přestavbě dá zaměstnanci chybný plat
  • Chybný platový stupeň
  • Chybná platová třída
  • Chybný původní plat (nejzávažnější případ)
Všechny tyto chyby musí být před definitivním spuštěním sestavy ve variantě 'S uložením' nebo následně po spuštění odstraněny!!!
Mimo tuto platovou přestavbu lze makro použít k tisku tarifních tabulek za libovolné období, počínaje rokem 2007. Při tisku tabulek v menu makra (volba 'Výběr období') nejprve vybereme požadované období. Pak v menu makra otevřeme volbu 'Nastavení / Individuální nastavení'. Zde vybereme volbu 'Tisk tabulek'.
Sdělení České správy sociálního zabezpečení
Česká správa sociálního zabezpečení spustila dne 18.12.2021 další online službu ePortálu ČSSZ určenou zaměstnavatelům. Díky této službě mohou zaměstnavatelé získat přístup k údajům o otevřených pojistných vztazích svých zaměstnanců, vyhledat lze zaměstnance všech nebo jedné mzdové účtárny či údaje o jednom konkrétním zaměstnanci. Blíže v tomto jejich dokumentu.


Zpět 
 
Pošta: betak@betak-dr.cz
Mobil: +420 608 435 283

Poslední úpravy:  pátek, 31. prosince 2021.